VuhVuh15 -koiratalo
Hinta sisältää rahti- ja nostokustannukset.
HINTA 16 900 EUR (sis. alv25,5%)
VuhVuh15-koirataloon mahtuu reilu koiratila isollekin lemmikille. Mikäli ihan niin isolle koiratilalle ei ole tarvetta, voi ylimääräisen tilan hyödyntää joko varastona - tai vaikka pienenä ateljeetilana, polkupyörien rassaamiseen sopivana pajana tai ihan vaan "man cave"-tyyppisenä mini-olohuoneena. Mikäpä sen mukavampaa, kuin harrastaa tai viettää aikaa yhdessä lemmikin kanssa?
Tätä koirataloa tehdään paljon täysin kaksiosaisena, jolloin rakennukseen on kaksi ulko-ovea. Koiratilan lisäksi toteutetaan esim. lämmin varastotila - tai vaikka puuliiteri. Vaihtoehtoja riittää ja lähtökohtana on teidän tarpeet säilytystilalle. Yleensä lisätilalle löytyy käyttöä.
Pohjakuva: VuhVuh15
Perinteinen malli
Mikäli VuhVuh15 koiratalo toteutetaan kahden koiran erillisillä koirahuoneilla, on yhden koirahuoneen koko noin 6 neliötä. Lisäksi jää noin 3 neliötä hoitotilaa/käytävää varten. Tähän koirataloon pysyy asuttamaan näin ollen kaksi isoa koiraa. Koirien kulkuovet voidaan sijoittaa siten, että koirille saa mahdollisimman isot ulkoilualueet rakennuksen päätyihin. Hirnu Oy:lta saa myös koirien ulkotarhaelementtejä ammattikäyttöön. Näistä koiratarhoista eivät koirat karkaa tai ylimääräiset metsäneläimet pääse sisälle.
Käytämme koirien ovina PetSafe Extreme Weather -koiraovea, joka on saatavana koossa S-XL. Ovessa on useampi läppä peräkkäin, joten se eristää lämpöä paremmin, kuin perinteinen yksiläppäinen ovi. Kesällä talvi-läpät voi poistaa, jolloin ovi on keveämpi käyttää.
Erityisen kylmillä alueille (esim. Lappi) on yksi vaihtoehto hankkia tuulikaappi rakennuksen ulkopuolelle. Se voidaan toteuttaa siten, että koira pääsee tuulikaapin päälle tarkkailemaan ympäristöään.
Toimitus kokonaisena rakennuksena
- voit myös napata koiratalosi muuttokuorman jatkeeksi!
VuhVuh-koiratalon hankinta on rakennusprojekti, joka onnistuu varmasti. Rakennus toimitetaan kokonaisena rakennuksena ja nostetaan teidän pihassa perustukselle, jonka olette rakentaneet. Mikäli itse ei ole intoa perustusta tehdä, yhteistyökumppanimme antaa tähän liittyen mielellään tarjouksen. Rakennuksen alle käy hyvin pilariharkoista tehty perustus (ohjeet ja neuvonta meiltä) tai vaihtoehtoisesti ruuvipaalut.
VuhVuh-valmisrakennuksen ehdoton etu on se, että siitä voi tarvittaessa myös luopua. Joskus rakennuksen käyttötarkoitus lakkaa, jolloin pihassa on yksi turha rakennus. Tai loistava koiratalo jää talokaupassa uuden omistajan iloksi... Hirnu Oy:n valmisrakennukset rakennetaan siten, että ne ovat siirrettävissä. Myy rakennus pois - tai ota muuttokuormassa mukaan. Sillä se lähtee, kuin on tullutkin!
Puutarhavajaprojektin nostoista omakotitalon yli löytyy muutama kuva TÄÄLTÄ.
Tuunaa sisäpinnat mieleisiksi
Koiratalossa on lattiamateriaaline vinyylimatto (harmaa/beige). Mikäli perusvärit eivät miellytä, on lisätilauksena mahdollista valita vaikka korkkilattia.
Monet asiakkaamme haluavat koirilleen myös lattialämmityksen. Perusmallin koiratalo on suunniteltu lämmitettäväksi sähköpatterilla, mutta lattialämmitys on aina lattialämmitys. Onpa tällaiseen VuhVuh15-koirataloon tehty varaus myös tulevaa pientä takkaa ajatellen. Vain mielikuvitus on rajana.