Polttopuille kunnon puuliiteri
- maailman helpoin tapa saada kunnon säänsuoja polttopuille.
"Isompi puuvaja", johon mahtuu 12 kuutiota halkoja lämmittämään mökkiä.
Hirnu Oy:n puuvaja on suunniteltu sopimaan tyylinsä puolesta myös nykyaikaiseen kaupunkiympäristöön. Tätä helpompaa rakennusprojektia ei ole, sillä rakennus toimitetaan kokonaisena rakennuksena. Se on heti asennuksen jälkeen täyttövalmis. Tämä projekti ei jää ikuisuusprojektiksi, vaan on kerralla valmis ja onnistuu varmasti.
Rakennuksen runko on tukevaa kakkosnelkkua. Laudoitus on 22x100 lautaa - ei mitään olemattomia tikkuja. Tämä puuvaja on tehty kunnon materiaaleista kestämään käyttöä ja suomen sääilmiöitä. Maalaa itse mieleiseksi tai tilaa rakennus valmiiksi maalattuna.
Liiterin seinät on rakolaudoitusta, eli lautojen välissä on 2,2cm tila. Näin ilma pääsee kiertämään rakennuksessa. Samoin lattia on "kakkosnelkkua" ja lankkujen välissä on reilu rako. Rakennus tuulettuu siksi myös alapuolelta.
Kolme peruskokoa
Tai vaihtoehtoisesti juuri teidän pihaan sopiva rakennus.
Perusmallien pohjat rinnakkain ja suhteessa toisiinsa. Kuvan saa napsauttamalla isommaksi.
Laita puuliiteri-projekti liikkeelle soittamalla
p. 040 735 9066
Marko Heikkinen
Mallisto ja hinnasto 2026
- kokonaisena, käyttövalmiina rakennuksena kotipihaan toimitettuna
Lähtökohtana on nämä kolme peruskokoa, jotka sopivat useimpiin pihoihin. Näihin ei silti tarvitse tyytyä: Kirvesmiestyönä pystymme muokkaamaan ja toimittamaan myös omien mittojen mukaisen rakennuksen.
Pieni Puuvaja
HINTA 3900 EUR sisältäen rahti- ja nostokustannukset.
- Pohjan koko 2x2 metriä. (4 neliötä, 8 kuutiota)
- Matalin sisäkorkeus 2 metriä.
- Kattomateriaalina palahuopa, musta.
- Kattoprofiilina pulpettikatto (kuvissa)
- Pariovet., kiväärilukot
- Lisäpalveluna on tilattavissa rakennuksen maalaustyö.
Isompi Puuvaja
Hinta 4900 EUR sisältäen rahti- ja nostokustannukset.
Liiteri sopii myös heinäladoksi pienen kotitallin pihaan. Tilavista ovista mahtuu nostamaan pyöröpaalin sisälle vaikka traktorilla. Mikäli rakennus tilataan maalattuna, maalataan seinäpinnat myös sisäpuolelta.
- Pohjan koko 2x3 metriä (6 neliötä, 12 kuutiota)
- Matalin sisäkorkeus 2 metriä.
- Kattomateriaalinen palahuopa, musta.
- Kattoprofiilina pulpettikatto (kuvissa)
- Pariovet, kiväärilukot.
- Lisäpalveluna on tilattavissa rakennuksen maalaustyö.
Iso Puuvaja
HINTA 6900 EUR sisältäen rahti- ja nostokustannukset.
Toimitusvalmiina Iso Puuvaja. Rakennus toimitetaan kokonaisena. Tässä tapauksessa puuvajassa on huopakatto.
- Pohjan koko 4,3 x 2,1 metriä (9 neliötä, 18 kuutiota)
- Matalin sisäkorkeus 2 metriä.
- Kattomateriaalina palahuopa, musta.
- Kattoprofiilina pulpettikatto (kuvissa)
- Pariovet tai kaksi erillistä ovea esim. rakennuksen pääädyissä tai rakennuksen edessä.
- Ovissa kiväärilukot.
- Väliseinä, jolloin rakennukseen muodostuu kaksi erillistä osastoa (esim. vasta tehdyt polttopuut kuivumassa ja toisella puolella käyttöön menevät polttopuut).
- Lisäpalveluna tilattavissa rakennuksen maalaustyöt.
Iso Puuvaja sisältä: Väliseinä helpottaa rakennuksen monipuolista käyttöä.
Millainen perustus?
Näppärä pintaan asennettava pilariperustus.
Perusmallien hinnat sisältävät valmiin rakennuksen, joka nostetaan rekan nosturilla pihallesi tekemälle perustukselle. Perustukseksi riittää mallista riippuen 9-15 harkoa, haltijavasa ja sama määrä puutarhalaattoja (esim. 5x30x30).
Pohjan rakentamisessa ja muotoilussa on syytä huomioida käyttötarkoitus. Esim. 12 mottia polttopuuta on melkoinen kuorma - silloin pohjan tulee olla tukeva. Liiterin alle kannattaa laittaa esim. murskepohja, joka on kallistettu siten, ettei vesi kerää lammikkoa rakennuksen alle. Myös suodatinkangas estää kasvillisuuden kasvamisen rakennuksen alle. Näin ilma kiertää hyvin ja heinät taikka polttopuut säilyvät kuivina.
Toimituksen yhteydessä rekan tulee päästä parkkiin 10-15 metrin päähän rakennuksen sijoituspaikasta. Mikäli nostopaikka on tätä kauempana, on siitä syytä mainita tilausvaiheessa. Rakennus voidaan nostaa esim. omakotitalon yli, mutta silloin lähdetään toimittamaan rakennusta asiaan soveltuvalla kalustolla.
